Vabadussõjasamba 100. aastapäeva tähistamine

29. juunil kell 11 tähistame Risti kiriku aias pidulikult Eesti vanima puutumatult säilinud vabadussõjasamba sajandat aastapäeva. Selleks päevaks on sammas värskelt renoveeritud ja selle tagaküljel olevad 60 nime, mis olid aja jooksul loetamatuks muutunud, on uuesti kivisse raiutud. Samuti on korda tehtud sammast piirav sepisaed.

Tegemist on Eesti iseseisvuse eest langenute mälestuseks püstitatud mälestussambaga, mis on ülimalt haruldane selle poolest, et seda ei hävitatud Nõukogude okupatsiooni kestel.

Kogu Nõukogude aja puutumatuna üle elanud mälestussammas avati 29. juunil 1924. Samba avamisel oli kohal ka toonane sõjaminister Oskar Amberg. Sammas püstitati vabadussõjas ja I maailmasõjas langenud Risti kihelkonna meeste mälestuseks. Risti vabadussõja mälestussammas rajati koguduse initsiatiivil ja annetajate toel, kivitöö tegi kohalik kiviraidur Emil Weiss.

Sammas on valmistatud Vasalemma marmorist, kujutades endast soklile asetatud risttahukat, mida katab kolmnurkse frontooniga kahepoolse kaldega kivikatus, mille peal on ladina rist. Risttahuka esiküljel on tekst „Eesti wabadussõjas langenud sõdurid/ 1918.-1920.” ja kaheksa nime. Samba tagumisel küljel on kiri „Ilmasõjas langenud sõdurid 1914.-1918” ja 30 langenud sõduri nimed. Soklil on kiri „Ilmasõjas teadmata kadunud sõdurid” ja selle all 30 nime. Sammast ümbritseb sepisaed.

1921-1940. aastatel rajati Eestis üle 150 Vabadussõjale pühendatud mälestusmärki, millest enamuse lõhkus Nõukogude võim kiiresti pärast okupatsiooni kehtestamist maha.

Loe lisa: Risti kogudus kogub annetusi haruldase Vabadussõja mälestussamba korrastamiseks

Kuupäev

29. juuni 2024

Aeg

11:00

Asukoht

Risti kirik
Risti kirik, Harju-Risti, Lääne-Harju vald, Harjumaa

Korraldaja

Annika Laats
Phone
+372 55649256

Järgmine sündmus