Teade

Lõikuspüha jumalateenistus Risti kirikus 9. oktoobril kell 13

By 7. okt. 2022No Comments

Sel pühapäeval, 9. oktoobril, on lõikustänupüha. Teisel pool suurt lompi tähistatakse analoogset päeva nimega Thanksgiving – neil on 4. novembril sel puhul koguni riiklik püha.

Iidne traditsioon tuua tänu viljasaagi eest on elav mujalgi maades. Meil Eestis on see aga aja jooksul kuhtunud. Küllap andis selleks oma tubli panuse ka nõukogude võim. Mis oleks, kui annaks sellele katkema kippuvale traditsioonile uut hoogu ja elu? Sest tänu tuleb alal hoida. Nurin ja pahurus võtavad kole kergesti võimust. Sellele vastu seistes võime anda südames maad tänule. Ja teha seda üheskoos.

Ilus oleks seda teha nõnda, nagu tegid meie esivanemad – tuues altari ette tänuande.

Tõsi, läbi sajandite ja isegi veel mõnikümmend aastat tagasi toodi eelkõige seda, mida põllult ja aiast võtta oli. Kui Sa elad linnas, pole mõtet hakata selleks poest kartuleid ostma. Usun, et loova lähenemisega leiame muidki sümboolse tänutoomise võimalusi.

Meie koguduse kallis Kaja toob sel pühapäeval näiteks tänutordi. Jumalateenistusele järgnevas kohvilauas saad kuulda, kust tal selline ilus mõte tuli. Palun, et kõik tulijad võtaksid midagi soolast või magusat kaasa, sest pärast jumalateenistust sööme kõik koos.

Mida me teeme selle heaga, mis eeloleval pühapäeval kirikusse altari ette jõuab? Tordi sööme muidugi ära, aga muu? Osa sellest jätame meie koguduse teismelistele. Osa viime vanasse koolimajja oma Ukraina peredele. Ja tänu anname Jumalale.

Lõikustänupühal on kohane meelde tuletada ka annetuse tegemist. Südamlik tänu Sulle, kui oled oma 2022. a liikmeannetuse juba ära teinud. Eriti kaunis ja hea, kui Sul on sõlmitud püsikorraldus või kui sõlmid selle nüüd. Ole hea, aita ka oma kogudusel neil keerulistel aegadel vastu pidada.

Ja veel: sügisese leerikursusega on veel võimalik liituda laupäeval, 8. oktoobril kl 10.

Annika Laats
EELK Risti koguduse õpetaja
annika.laats@eelk.ee